Program

Line-up

18:45 - Open
19:15 - začátek hudební produkce


JAGA JAZZIST

JJ

Norští mágové Jaga Jazzist se dali dohromady už před 15 lety, kdy nejmladšímu členovi Larsu Horntvethovi bylo necelých patnáct let. Těžko byste hledali další takovou kapelu, která tak zásadním způsobem určuje směr moderního jazzu. Však také britská stanice BBC vyhlásila jejich A Livingroom Hush jazzovým albem roku 2002 a jen v rodné zemi se ho prodalo přes 15 tisíc kusů.

Počet členů kapely je proměnlivý. V současnosti jich je devět, jednu dobu ale hráli i ve dvanácti lidech. Všichni mají závazky i v jiných tělesech, v kterých, jak říkají, především čerpají inspiraci pro Jaga Jazzist. A podle všeho se jim báječně daří. Unikátním způsobem propujují různé hudební styly, pohybují se na pomezí jazzu, rocku a drumandbassu. Během koncertu vystřídají až třicet nástrojů od trubky, kytary, basy, basklarinetu, saxofonu, kláves nebo vibrafonu. Kritici jejich hudbu často popisují jako nadčasovou a hyponotizující.

Do velkého světa se dostali v roce 2003, kdy na věhlasném britském labelu Ninja Tune vydali album Stix, v diskografii kapely už třetí. Jazzoví fanoušci jejich první velké turné vzali útokem po celém světě. Jen málokde parta norských muzikantů nevyprodala koncertní sál. Pátá deska What We Must, vydaná v roce 2005, byla oproti předchozím mnohem radikálnější, Jaga Jazzist poprvé naplno zabrousili do rocku, ale výsledek byl opět skvělý. Jaga Jazzist ji nahráli během jediného dne, zavření v hlubokých norských lesích. O to překvapivější byl výsledný zvuk, "nejživější" z jejich diskografie.

Šestou desku hudebníci kolem Larse Horntvetha vydávají 25. ledna opět na Ninja Tune. Rodila se téměř rok a v kapele se vyměnili dva lidé. Norský les Jaga Jazzist vyměnili za švédský, což se na výsledku podepsalo znovu novým zvukem. Nahrávka ale vznikla ve Spojených státech v Chicagu. První singl pojmenovaný stejně jako celé album On Armed Bandit už koluje v rozhlasovém éteru. "Je to fiktivní soundtrack k dosud neexistujícímu nolywoodskému eposu o Vikinzích," popisují už těžko definovatelnou téměř hodinovou nahrávku sami Jaga Jazzist.

V Česku famózní Norové koncertovali dosud pouze dvakrát. Poprvé na festivalu Open Air Field v roce 2003, podruhé o dva roky později v Praze v Paláci Akropolis.

 

JAN KOŘÍNEK AND GROOVE

Groove

Ačkoliv je jméno Jan Kořínek & Groove poprvé registrováno v listopadu roku 2000, historie skupiny sahá až do roku 1995. Tehdy se totiž poprvé setkávají Jan Kořínek a americký kytarista Rennie Trossman. Rennie (nar.1953) přijel do Čech z Chicaga a ve svém novém domově sestavil kapelu, složenou převážně z dalších, v Praze domestikovaných zahraničních muzikantů. Sestava skupiny se však neustále měnila.

V roce 1995 se kapela pod názvem The Next Generation chystala na evropské turné se zpěvákem Lorenzo Thompsonem. Na poslední chvíli však odřekl svou účast baskytarista. Tehdejší bubeník skupiny, Jaromír Pavelka, náhodou viděl hrát na baskytaru Jana Kořínka a na základě svého dojmu jej do TNG angažoval.

Zároveň se Kořínek začal více zdokonalovat ve hře na svou novou, velkou lásku Hammondovy varhany. V letech 1995 až 1998 se tedy odehrála spousta koncertů- dohromady tři turné s Lorenzem (z toho dvě s Mikem Jacksonem), jedno turné se zpěvačkou Sharon Lewis, jedno turné se zpěvačkou a basistkou Joan Baby, s TNG rovněž koncertovali dva v Praze žijící zpěváci- Skot Stan "The Man" Volarz a Američan Ramblin Rex.

V roce 1998 nastává pro Jana Kořínka nastává dlouhá doba hledání- hraje na kytaru i varhany s různými formacemi (např. Janis Joplin Revival, Tony Blues Band, Krausberry, krátce i v kapele zpěvačky Anny K.), případně vystupuje pod hlavičkou The Blues Generation s průběžně měněnými sestavami. Koncem roku 1999 se sestava TBG usazuje - přichází baskytarista a zpěvák Phil Holmes, s kapelou občas hraje i jugoslávský kytarista Mika. Některé koncerty doplňuje i tříčlenná dechová sekce. Holmes ovšem na začátku roku 2000 umírá a Kořínek musí kapelu opět přestavět.

V průběhu jara a léta roku 2000 hraje kapela po pražských klubech. V září se naplno vrací Rennie a TBG pokračuje.V říjnu 2000 je konečně realizováno úspěšné turné se zpěvákem Ebem Davisem.

V rámci této úspěšné šňůry je kapela "nasazena" do finále mezinárodního festivalu Blues Alive v Šumperku. S koncem roku pak kapela mění svůj název na Jan Kořínek and Groove. Rok 2001 je pro kapelu zatím nejúspěšnějším - do Čech se dvakrát podívá Lorenzo Thompson, třikrát Eb Davis (který s kapelou natočil CD "I Write the Checks"), kapela hraje další turné se Sharon Lewis a samozřejmě koncertuje se svým instrumentálním programem.

V letech 2003-2005 působí kapela víceméně jako kvintet, s Gumou Kulhánkem a Jakubem Doležalem. G.K. odcházi v roce 2005 a kapelu čekaji větši změny. Je natočen záznam koncertů pro Český rozhlas. Od roku 2006 vystupuje kapela převážně jako trio s přiležitostnými hosty, Rosťou Frašem (sax) nebo Osianem Robertsem (sax), se kterým se podařilo zaznamenat koncert v klubu ve Slaném pro Českou televizi v roce 2007. Leden 2008 - kapela vydává u společnosti Hard Bop Records nove CD, GROOVIN FOR LITTLE V.

Jaga Jazzist Live
 WEVAL - | 06. 11. 2023 | 20.00 | ROXY
© 2003 - 2012 copyright Barometr.net s.r.o.